niedziela, marca 18, 2012

WEEKendowy poradnik: pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Autor: chodzpomalujmojswiat o niedziela, marca 18, 2012
Dziś ostatnia część weekendowego poradnika, będzie dotyczyć pielęgnacji włosów przetłuszczających się, czyli takich jakie sama posiadam.
Informacje pochodzą ze strony: www.kobieta.info.pl  :

Częste mycie głowy

Niestety trzeba pogodzić się z koniecznością częstego, nawet codziennego, mycia głowy. Choć niektóre kosmetyki czy apteczne preparaty mogą ograniczyć przetłuszczanie się włosów, to i tak ich świeżość zostanie przedłużona nieznacznie – najczęściej o jeden dzień bądź zaledwie kilka godzin. Częste mycie może jednak paradoksalnie prowadzić do natężenia problemu, najczęściej na skutek niewłaściwego doboru kosmetyków oraz błędów podczas samego mycia. Najbardziej odpowiednie są szampony naturalne, pozbawione chemicznych konserwantów i barwników, które negatywnie wpływają na kondycję skóry głowy, powodując podrażnienia, objawiające się najczęściej uporczywym świądem. Szampony naturalne zawierają w swoim składzie roślinne wyciągi, wśród których znajdziemy wyciąg z czarnej rzepy, pokrzywy, mydlnicy lekarskiej, skrzypu polnego, melisy, mięty, a także wyciągi z owoców cytrusowych. Składniki te pozwalają utrzymać naturalne (kwaśne) pH skóry.  Podczas mycia należy korzystać z wody o odpowiedniej temperaturze – zbyt ciepła pobudza gruczoły do produkcji łoju. Pamiętać należy także o rozcieńczaniu szamponu w zagłębieniu dłoni przed aplikacją na włosy.


Odpowiednie odżywki do włosów przetłuszczających się

Przy włosach z tendencją do przetłuszczania się lepiej zrezygnować z odżywek bez spłukiwania, które nadmiernie obciążają fryzurę. Sięgnąć można natomiast po lekkie odżywki, które nakłada się na kilka minut i spłukuje. Jednak także w ich przypadku pamiętać należy o zasadzie, aby nie wcierać kosmetyku w skórę głowy, lecz nałożyć go w odległości około 1-2 cm. Najbardziej korzystne dla włosów przetłuszczających się są odżywki w spray’u. Wybierając kosmetyk, należy kierować się indywidualnymi potrzebami – nieraz przy włosach tłustych bardziej odpowiednie są odżywki do włosów suchych, często bowiem przetłuszczaniu ulega skóra głowy oraz włosy w jej pobliżu, natomiast końcówki pasm mogą być silnie przesuszone.


Zakwaszanie skóry głowy

Utrzymanie odpowiedniego pH jest warunkiem koniecznym nie tylko w przypadku skóry głowy, ale i całego ciała. Właściwe pH skóry waha się w granicach 4-6, a więc jest to odczyn kwaśny. Zaburzenie tej równowagi powoduje zanik naturalnej, ochronnej flory bakteryjnej (wyjałowienie skóry), zwiększenie podatności na podrażnienia i rozwój grzybicy. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby po myciu głowy zakwaszać jej skórę. Do tego celu najbardziej odpowiednia jest cytryna oraz ocet jabłkowy. Sok z cytryny należy wmasować w skórę i pozostawić na około 15 minut, po czym dokładnie spłukać. Natomiast dodając 2 łyżki octu do 1 litra wody, możemy sporządzić zakwaszającą płukankę.

Modelowanie włosów przetłuszczających się

Sposób modelowania ma bardzo duży wpływ na szybsze przetłuszczanie się włosów. Zbyt duże ilości kosmetyków do stylizacji, suszenie gorącym powietrzem – to najczęściej popełniane błędy. Aby fryzura dłużej zachowała świeżość, włosy należy suszyć chłodnym nawiewem – suszenie zajmie więcej czasu, jednak nie pobudzi gruczołów do pracy w takim stopniu jak w przypadku gorącego nawiewu. Puszystości doda suszenie z opuszczoną głową, co uniesie włosy u nasady i pozwoli dłużej zachować świeżość. W ciągu dnia należy unikać częstego czesania włosów oraz dotykania dłońmi, na których możemy przenosić pot i zanieczyszczenia.
Włosy przetłuszczające się są niezwykle kłopotliwe w pielęgnacji. Nie można jednak mylić „zwykłego” przetłuszczania się z łojotokowym zapaleniem skóry, w przypadku którego pomocy udzielić może tylko dermatolog.

źródło: moda.net.pl
 

Najbardziej zaciekawiła mnie część o zakwaszaniu skóry głowy, nie stosowałam jeszcze żadnej z tych metod, ale myślę, że warto spróbować kuracji z cytryną, Dopiero od niedawna stosuję szampon jak i odżywkę bez SLS i widzę sporą różnicę w wyglądzie włosów.
Grunt to dobrze dobrane kosmetyki do pielęgnacji,

Ciekawe kolejnych weekendowych poradników? Może macie jeszcze jakie swoje sprawdzone sposoby na pielęgnację włosów przetłuszczających się? Myślę, że za tydzień pojawi się coś o pielęgnacji cery.
A tym czasem uciekam, pogoda jest tak piękna, że szkoda siedzieć w domu. Miłej niedzieli :)

3 komentarze:

becomingbeauty on 18 marca 2012 13:05 pisze...

woooow jak tu wlosowo cudownie ;d cos akurat dla mnie bo mam fiola na tzm punkcie no :D

dziekuje ;)

kinia483 on 18 marca 2012 13:59 pisze...

to zależy od Ciebie co chcesz za to zaproponować ;)
pomyśl czego nie używasz i zamiast leżeć lepiej oddać ;D

Dagusia on 18 marca 2012 16:18 pisze...

też mnie zaciekawiło to zakwaszanie hmm hmm

Prześlij komentarz

Flickr

 

Chodź pomaluj mój świat Copyright © 2012 Design by Antonia Sundrani Vinte e poucos